Mladí talenti ze zhruba třiceti českých a slovenských základních a středních škol poměřili v pátek třináctého svůj um v navrhování a prezentaci designových oděvních kolekcí. Liberecká Technická univerzita hostila již jedenáctý ročník soutěže Oděv a textil.
Desítky krátkých módních přehlídek překypujících neobvyklými nápady v těsném sledu za sebou, které bystře hodnotí odborná i laická porota. Tak vypadal finálový den této prestižní soutěže. Letos viděli diváci takových přehlídek téměř osmdesát.
Kromě žáků základních škol, a to v tradiční kategorii Tvoříme nejen z textilu, předváděli své modely i středoškoláci, konkrétně v tematických kategoriích Zapomenuté textilní a oděvní techniky, Mýty a pověry, Módní olympiáda a Technologie budoucnosti v oděvu. Aby mohli v severočeském městě módy předvést svůj talent, přijeli někteří soutěžící například až z jižních Čech, Moravy či středního a východního Slovenska.
V porotě soutěže zasedly módní návrhářky Štěpánka Raiterová a Veronika Kahounová, odborníci z Fakulty textilní TUL Jana Drašarová a Svatoslav Krotký, dále Barbora Míková z módního časopisu Burda Style, radní Libereckého kraje Květa Vinklátová a ředitelka Krajské vědecké knihovny v Liberci Dana Petrýdesová. Tito lidé měli nelehký úkol vybrat v každé kategorii tři nejlepší kolekce.
Cenu za první místo v kategorii Tvoříme nejen z textilu si do Mníšku odvezli žáci tamní základní školy, dále nejvyšší ocenění obdržely střední školy z Plzně, Kladna a hned dvě škola z Třeboně. Mezi ceny za první místa byla zařazena originální skleněná plastika vyrobená mistry a žáky sklářské školy z Nového Boru. Všichni autoři umístění na stupních vítězů dostali věcné ceny věnované sponzory soutěže.
Někteří partneři či pořádající spolek věnovali soutěžícím také speciální ceny mimo standardní pořadí. Od Libereckého kraje to byl třeba žehlicí set, přispěla ale i partnerská Průmyslovka Liberec, Krajská vědecká knihovna v Liberci či členka poroty Štěpánka Raiterová, majitelka módního ateliéru RAP.
Oceněni byli i vítězové výtvarné kategorie Módní kresba pro základní školy, která nesla téma Energie a byla vyhodnocena už dříve. Všechny zaslané návrhy byly vystaveny v přístupové chodbě do přehlídkového sálu.
Nejen soutěžní módní přehlídky byly součástí programu, ale na účastníky čekal také program doprovodný. Hned na úvod vystoupila s nesoutěžní uvítací přehlídkou Škola uměleckého průmyslu ze slovenského Svidníku, jejíž žáci obdrželi v loňském ročníku nejvíce cen. Hudební vystoupení zajistil rapper Kullsum. V předsálí pak probíhaly interaktivní prezentace partnerů soutěže, včetně fotokoutku časopisu Burda Style a ukázek práce žáků novoborské sklářské školy, která dodala hlavní ceny.
Celou akci moderovala Lucie Fürstová. Záštitu nad soutěží převzalo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, dále Martin Půta, hejtman Libereckého kraje, Jiří Čeřovský, náměstek hejtmana Libereckého kraje pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti a členka poroty Květa Vinklátová, náměstkyně hejtmana Libereckého kraje pro resort kultury, památkové péče a cestovního ruchu. Liberecký kraj přispěl na pořádání soutěže i finančně.
Jiří Beneš / Spolek pro pořádání soutěže Oděv a textil, Liberec