1. ročník | 24. 9. 2014 | Technická univerzita v Liberci – Budova M
První ročník se konal v prostorách TUL na Harcově v přednáškovém sále a nesl se v duchu nadšeného očekávání a tvořivosti. A podařilo se. Zájem soutěžních škol byl nad očekávání vysoký a pro příští ročník již domlouváme prostory mnohem větší, abychom mohli k plné spokojenosti uvítat všechny soutěžící školy včetně mnohapočetného množství diváků.
Kategorie
- základní školy
- Volná textilní tvorba
- střední školy
- Taková/takový jsem já
- I technická textilie nás dokáže obléknout
Odkazy a dokumenty
DOBOVÝ REPORT
Dokázali jsme to: Nová soutěž Oděv a textil, Liberec 2014 má za sebou 1. ročník
Ve středu 24. 9. vyvrcholila oceněním nejlepších kolekcí soutěž žáků základních a středních škol s názvem Oděv a textil, Liberec 2014 aneb Bez textilu by nebylo oděvu.
Program v prostorách kongresového centra Technické univerzity Liberec, jednoho z četných sponzorů akce, odstartoval nesoutěžní přehlídkou naší školy – ukázali jsme zaplněnému sálu, za co v loňském školním roce SPŠT sbírala ocenění: kolekci oboustranných kabátů (3. m. na Dotecích módy v Prostějově), model Anny Sanetrníkové (3. m. v soutěži Ten Designer Roku Jsem Já) a kolekci šatů Diamond Mind, která před několika týdny uspěla v zahraniční soutěži Módný návrhár v Ružomberoku.
Všichni účastníci v průběhu celé soutěže dodržovali jednotná pravidla: za tři minuty předvést svou kolekci na hudbu dle vlastního výběru. Jako první se do zápolení o ceny vrhly s 10 kolekcemi základní školy. Šestičlenná odborná porota pod vedením liberecké módní návrhářky a majitelky módního salonu Evy Robovské to od začátku neměla vůbec jednoduché. Malí návrháři předvedli v kategorii volné tvorby s textilem úžasně rozmanité, různorodé a místy i vtipné kolekce, jejichž prezentaci si patřičně užili. Cenu pro vítěze, kterou pro všechny oceněné vyrobila Střední škola řemesel a služeb z Jablonce n. N., spolu s dary od firmy Šenýr Bijoux, si do Lomnice nad Popelkou odvezla Základní umělecká škola za kolekci Zrození květu. Při tvorbě prostorových květů na lidském těle použili dráty, nitě, papír a organzu a zaujali též pohybovým ztvárněním prezentace.
Předěl mezi soutěží základních a středních škol obstaraly svým krásným tancem břišní tanečnice sestry Lupínkovy. Publikum, které bylo po dobu celé soutěže velmi srdečné, jim za jejich výkon dlouho aplaudovalo.
Střední školy se mohly zapojit do dvou kategorií. Velký zájem projevily o kategorii Takový(á) jsem já. V 19 kolekcích soutěžící předvedli invenčnost a znalost řemesla, takto uznale se o některých kolekcích vyjádřil Pavel Lukáš, liberecký návrhář a majitel salónu s pánskou módou, který rovněž zasedl v porotě. Nejvíc se porotcům líbila kolekce Emotions Jany Šalíkové zprostějovské Střední školy designu a módy.
Druhou kategorii jako by liberecké soutěži vnukla existence místní Textilní fakulty TUL a její studijní obor netkaných textilií. A tak vznikla originální kategorie I technická textilie nás dokáže obléknout. Podmínka, aby užili k tvorbě oděvu zcela nebo aspoň částečně technické textilie, nebyla pro autory 11 kolekcí nijak omezující. Modely naopak ze zadání profitovaly – k vidění byly kreace futuristické i historizující – např. kolekce Energy inspirovaná brněním – jeho detaily byly vytvořeny z plechovek od energetických nápojů a použity na šaty z netkané textilie. Pro cenu za kolekci Angeles Wings si přišla mladá návrhářka Anna Mariánková ze střední školy ve Strážnici.
Zájem škol, počet kolekcí a v neposlední řadě i přízeň sponzorů ukázaly, že Ing. Aleně Benešové a Ing. Janě Kočí, autorkám a realizátorkám nápadu, se s pomocí realizačního týmu povedlo na severu Čech úspěšně odstartovat tradicí nové soutěže mladých módních tvůrců.
Napsala: Zuzana Pechová
Ceny pro vítěze vyrobila Střední škola řemesel a služeb z Jablonce nad Nisou. Poděkování patří firmám Šenýr Bijoux Jablonec n. N., VEBA Broumov, Mileta Hořice a Mocca, které věnovaly dárky pro školy umístěné na stupních vítězů.