Report ze soutěže Oděv a textil, Liberec 2019

Mladá móda ve městě pod Ještědem

V úterý 17. září přijeli do Liberce mladí oděvní návrháři nejen z České, ale i Slovenské republiky. Na akademické půdě Technické univerzity v Liberci se konal již šestý ročník soutěže Oděv a textil, Liberec 2019 s podtitulem Bez textilu by nebylo oděvu.

Soutěž organizuje Spolek pro pořádání soutěže Oděv a textil, Liberec ve spolupráci se Střední průmyslovou školou textilní a Fakultou textilní Technické univerzity v Liberci. Ta mimo jiné poskytla prostory v aule a přilehlých prostorech v budově G, která se nachází ve východní části univerzitního kampusu.

Na přehlídkovém mole v aule mohli diváci zhlédnout přes šedesát módních kolekcí vyrobených žáky základních i středních škol v pěti různých kategoriích. Porota sestavená zejména z odborníků a osobností v oblasti oděvního návrhářství, a také zástupců partnerských subjektů, neměla tedy lehkou práci. Své role se zhostila například módní návrhářka Jitka Klett, módní stylistka Klára Klempířová, módní historička Jana Máchalová, Michaela Menšíková zastupující Statutární město Liberec, Dana Štěpánová za Krajský úřad Libereckého kraje a Renata Štorová, vedoucí katedry designu Fakulty textilní Technické univerzity v Liberci.

V předsálí proběhla výstava výtvarných návrhů žáků základních škol, kteří obdrželi předtištěnou siluetu postavy, na niž měli namalovat návrh modelu na téma Přírodní živly. Jednalo se tedy o kategorii Módní kresba zařazenou do soutěže podruhé. Počet přes dvě stě návrhů hovoří o její velké úspěšnosti.

Nechyběl ani každoroční textilní workshop, který připravila liberecká Střední průmyslová škola textilní.

Skleněné plastiky pro vítěze vyrobila Střední škola řemesel a služeb z Jablonce nad Nisou.

Základní školy tvořily modely v tradiční kategorii nazvané Tvoříme nejen z textilu. Na prvním místě se umístila miletínská základní škola se svou kolekcí Doba plastová vyrobenou z recyklovaných plastových výrobků.

První kategorii pro střední školy pojmenovanou Akademie stylu & módy zaštítila Klára Klempířová, předsedkyně stejnojmenné organizace. Hodnotné ceny za 1. místo si do Hronova odvezla Střední průmyslová škola Otty Wichterleho s vítěznou kolekcí Street wear.

Výročí třicet let od převratu v listopadu 1989 odrážela kategorie Móda sametové revoluce. Cenu za 1. místo obdržela Stredná priemyselná škola Svidník díky kolekci Imprisoned in plastic s výraznými doplňky.

Další dvě kategorie vzešly z hlasování na webových stránkách soutěže. Vybranými byly kategorie Ženy nosí kalhoty, kde se na prvním místě umístila kolekce Výzva ze Střední školy designu a módy Prostějov, a také nejúspěšnější kategorie Když šaty vyprávějí (přihlášeno 34 kolekcí), kde v těžkém boji úspěšně obstála kolekce Hate Free Střední průmyslové školy textilní v Liberci.

Šestý ročník soutěže byl bezesporu velmi úspěšný a zřejmým se stává fakt, že soutěž Oděv a textil vrací Liberci motiv mladé módy.

Jiří Beneš