Archiv projektu Historie textilního průmyslu v Liberci

Přejít na aktuální příspěvek


19. 4. 2024: Úvod

Představujeme vám Pepu, tvář letošního ročníku soutěže. Abychom vám zkrátili čekání na soutěžní den a zpříjemnili tvorbu modelů, budeme si právě s Pepou každý pátek představovat místa, která jsou pevně spjata s historií textilního průmyslu v Liberci, a zkrátka proč Oděv a textil, který letos slaví 10 let, k tomuto městu stoprocentně patří.

Ale abychom si mohli v Liberci něco ukazovat, musíme vás v něm nejdříve náležitě přivítat. A jak jinak než Bránou borců od Laca Sorokáče, která odkazuje na jinou tradici spojenou s Libercem – a sice sporty, zejména ty zimní. Představuje totiž skokana na lyžích. Nezapomeňte, že sportovní oděvy můžete navrhovat i do letošního ročníku soutěže. Pravda, kategorie Módní olympiáda upozorňuje na letošní Letní olympijské hry v Paříži, ale může se jednat o oblečení vhodné k různým sportům.

Příště se již podíváme do míst, kde má celé spojení textilu a Liberce své kořeny!


26. 4. 2024: Nové Město

V Evropě zrovna probíhala éra raného novověku, když v Liberci začali působit první soukeníci. Právě výrobou sukna na území libereckého Nového Města započalo v 16. století pevné, staletí trvající spojení města pod Ještědem s textilním průmyslem. V rámci zkvalitňování výroby zde později vznikla dnes již zaniklá valcha a barvírna, kterou nyní využívá místní požárnický sbor jako svou stanici. Ve velkém se zde například vyrábělo sukno pro vojenské uniformy armády Albrechta z Valdštejna.

Právě v místě vzniku této fotografie, na Lazebnickém vrchu, je dobrý výhled na skoro celou dolní část Nového Města. Mnoho domů zde však již chybí. Na terase za Pepou se v 80. a 90. letech minulého století konaly menší výstavy spojené s módními přehlídkami.

Příště se podíváme i do jedné zajímavé uličky v horní části Nového Města!


3. 5. 2024: Rámový vršek

Ještě než Nové Město v našem vyprávění o historii textilního průmyslu v Liberci úplně opustíme, nahlédneme i do jeho horní části. V té se nachází právě i Rámový vršek, který získal své jméno podle výroby rámů na sušení sukna, jehož výrobou zdejší textilní tradice započala.

Dnes význam tohoto místa připomíná název úzké uličky, kde se ale dochovalo mnoho historických prvků v autentické podobě.